blog-morino-baligi

Çocuklarda Morino Balığı Karaciğer Yağı Kullanımı

MORİNA KARACİĞERİ YAĞI: ÇOCUKLAR İÇİN KLASİK BİR SEÇİM

Yazar: Nick Noloboff 

Doğru beslenme ile ilgili bilgiler daha ulaşılabilir hale geldikçe, ebeveynler; çocukların ne yiyip yemediklerine daha fazla dikkat etmeye başladılar. Araştırmalar; beslenmenin çocuklukta gerçekten çok önemli olduğunu gösteriyor. Ancak birçok çocuk yemek seçtiği veya sağlıklı gıdaların ulaşımının zor olması sebebiyle ihtiyaç duydukları besinleri alamıyor.

YETERLİ OMEGA-3 TÜKETMİYORUZ

Küresel Hastalık Yükü Projesinden (Global Burden of Disease) alınan yeni veriler, Avrupa’da omega-3 tüketiminin olması gerekenden daha az olduğunu göstermiştir. Avrupa’da, sadece küçük bir avuç kıyı ülkesi (İspanya, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) EPA ve DHA için küresel organizasyon (GOED) tarafından önerilen minimum günlük alım olan 500 mg kadar omega-3 tüketiyor. Batı Avrupa’nın çoğu ortalama kişi başı günlük 250-500 mg omega-3 tüketimi yaparken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük en az 250 mg öneriyor. Orta, Doğu ve bazı Güney Avrupa ülkelerinde ise günlük omega-3 miktarı kişi başı 250 mg’ın altında kalıyor.

BUGÜNÜN ÇOCUKLARI İÇİN YENİ NESİL MORİNA KARACİĞERİ YAĞI

Birçok yetişkinin aklına, balık yağı tadı deyince, mutsuz çocukluk anıları gelir. Maalesef ki bu anılar yersiz değil. Tazeliğin öneminin henüz anlaşılmadığı yıllarda, bazı balık yağı ürünleri tazeliğin göz ardı edilmesi sebebiyle neredeyse sağlıksız olma noktasına gelmişti. Neyse ki, zaman değişti. Tazelik artık piyasadaki birçok balık yağının önemli bir özelliği ve bu da bugünün çocuklarının hem daha iyi tada sahip hem de daha sağlıklı omega-3 yağ asitlerine ulaşmasını sağlıyor.

Morina balığı; doğal olarak uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’yı yüksek miktarda içeren, soğuk sularda yaşayan bir türdür. Morina karaciğer yağı adından da anlaşılacağı gibi, bu balıkların yağlı karaciğerlerinden elde edilirken, vücut eti deniz ürünleri endüstrisinde kullanılır. Morinada yüksek miktarlarda bulunan bu omega-3 yağ asitlerine “temel” yağ asitleri denir, çünkü bu yağ asitlerini vücudumuz üretemez. Bu nedenle bu yağ asitlerini alabilmek için yağlı soğuk su balıklarını veya bu balıklardan elde edilen balık yağı takviyelerini tüketmeliyiz. Omega-3’ler açısından zengin olan morina karaciğeri yağı bu seçenekler arasında en popüleridir.

Omega-3 tüketimi, beyin gelişimi döneminde çocuklar için çok önemlidir. Doğumdan iki yaşına kadar, bir çocuğun beyni iki katına çıkar. Bu dönem 7, 8 ve 9 yaşlarında ve daha sonra ergenlik döneminde de devam eder. Morina karaciğeri yağında yüksek miktarlarda bulunan EPA ve DHA, beynin hem yapısı (DHA, serebral korteksin önemli bir bileşenidir) hem de işlevi için önemlidir (DHA ve EPA, ruh hali ve biliş ile bağlantılıdır). Göz ve sinir sistemi de bu sağlıklı yağlardan faydalanır.

Son araştırmalar omega-3 ün çocuklarda konsantrasyon, okuma yeteneği, davranış, entelektüel gelişim, akademik performans üzerine etkilerine odaklanmıştır. Omega-3’lerin bir çocuğun düşünme, öğrenme yeteneğini ergenliğe kadar etkilediğini söylemek mümkün. Yeterli omega-3 alımının doğrudan bilişsel ve nörolojik fayda sağlamasının yanı sıra, akademik başarı, benlik saygısı, öğrenme motivasyonunu da dolaylı olarak destekler.

MORİNA KARACİĞERİ YAĞI SEÇERKEN…

Çocuklarınızın morina karaciğeri yağını tüketebilmesi için; tadı iyi, tüketimi kolay bir ürünü seçmek çok önemlidir. Bazı çocuklar yumuşak jelleri çiğnemeyi, bazıları aromalı sıvı formları içmeyi tercih eder. Ancak, harika tat sağlamak için aranacak en önemli detay ürünün tazeliğidir.

Tazelik demek, omega-3 yağ asitlerinin oksijenden korunması demek. Oksijen, yağların moleküler yapısını bozmaya yani ekşimeye neden olur. Bazı üreticiler, yağı tatlandırarak balık yağının kötü kokusunu ve tadını maskelemeye çalışabilir, ancak tatlandırıcı kullanımı ürünün doğallığının mutlaka bozulacağı anlamına gelmez. Günümüzde balık yağlarını tatlandırmak standart bir prosedür. Peki bu tatlandırmanın standart prosedür olarak mı, ekşi tadı maskelemek için mi yapıldığını nasıl anlayacağız? Bir Morina karaciğeri yağının tazeliğini garanti etmenin en iyi yolu, üçüncü taraf test sonuçlarından geçer. Saygın üreticiler bu bilgileri şeffaf ve kullanılabilir hale getirir, böylece tüketiciler de bir ürün tercih ettiklerinde tam olarak ne aldıklarını bilirler. Önlemek için emin olmak için bir şey balık yağı fermente. Bazı gıdalar fermantasyon ile daha sağlıklı bir besin haline gelir ancak balık yağı bunlardan biri değildir. Balık yağının beklemesi, çok sayıda serbest radikal içerdiğini gösteren ekşi tat ve kötü koku ile sonuçlanır. En iyi sonuçlar için, tadı tazeliğinden gelen morina balığı karaciğer yağını tercih edin. Çocuklarınız size teşekkür edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürün Listesi