Bilimde Omega

Omega-3 temel yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın en iyi kaynağı; yüksek kaliteli, arındırılmış balık yağıdır.

Sadece Yenilen Gıdalar Yetmez!
Gıda üretimi  ile beslenme biçimindeki değişiklikler; bu çok önemli temel yağ asitlerinin vücuttaki  dengesinin bozulmasına yol açtı. Omega-6 içeriği artarken, Omega-3; azaldı. En sağlıklı beslenme durumlarında dahi Omega-3’ü yeterli biçimde almak zorlaştı.
Günlük beslenme yoluyla dahi yeterli Omega-3’e ulaşılıp yağ asit dengesi ne ulaşmanın zorlaştığı bu aşamada; dışarıdan besin takviyesi alma imkanı oluştu.Yapılan bir çok araştırma, saf balık yağında bulunan Omega-3’ün;  vücudumuzda ki bir çok dokunun, organın ve sistemin “sağlığını iyi düzeye getirecek ”  en güçlü besin takviyesi olduğunu kanıtladı.
Temel Yağ Asitleri Nelerdir?
Temel Yağ Asitlerine ideal sağlık için ihtiyaç duyulur ve bu nedenle “temel” adı verilir. Temel Yağ Asitleri vücut tarafından üretilmediğinden, tüketilen gıdalarla veya desteklerle alınması gerekir.
Temel Yağ Asitlerinin iki temel ailesi vardır.
Omega-3’ler      Omega-6’lar
Sağlıklı hücre fonksiyonu bu Temel Yağ Asitlerinin dengeli alımına bağlıdır.
Omega-3 ve Omega-6 Dengesi
Omega-‘lar; enflamasyonu tetikler, kan pıhtılaşmasını artırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Buna karşılık Omega-3’ler antienflamatuvar özelliktedir; kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Omaga-3 ve Omega-6’ların dengeli oranda tüketilmesi ile bu biyolojik etkiler de dengelenerek, vücut sağlığı düzenlenir.
Ancak, rafine bitkisel yağlardan, işlenmiş gıalardan ve etten çok fazla Omega-6 alınmasına karşın Omega-3’ün düşük miktarda tüketildiği Batı tarsi beslenmede , bu hayati denge, dramatic şekilde bozulmaktadır. Araştırmalar; dengesiz temel yağ aside alımının kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kireçlenme, depresyon ve otoimmün hastalıklar dahil pek çok kronik soruna yol açtığına işaret etmektedir.
En Yararlı Omegalar:
Balık yağı; Omega -3lerin yani sıra yaklaşık 23 adet daha Omega Yağı içerir. Ancak bunlardan bir çoğu temel yağ asidi değildir ve vücudumuz tarafından üretilebilir. Araştırmalar; Omega-3’ün içerdiği “EPA ve DHA”ların “en yararlı omega yağ asitleri” olduğunu ortaya koyuyor..
Ayrıca, Nordic Naturals’ın bazı balık yağı formüllerinde  bulunan, Omega-6 GLA  (gamma –linolenik asit) kaynağı olan “hodan /gece sefası yağı; Omega-3 EPA & DHA’lar ile alındığında vücuda olan faydayı artırıyor.

N
e Kadar Almak Gerekir?
Uzmanlar, “günde en az 500 mg EPA+DHA” alınması konusunda birleşiyorlar.
1000 mg’lık bir balık yağı jeli /kapsülü, yalnızca jelin büyüklüğünü gösterir,

EPA&DHA düzeyleri hakkında bilgi vermez.

Akşam Sefası Yağının

İçerdiği GLA
(Gamma Linoleik Asit)  Batı tarzı diyetler çok düşük miktarda Omega-3 içerirken, çok yüksek miktarda Omega-6 içerir. Bu durumda oluşabilecek Omega dengesizliğinin tek istisnası; Omega-6’nın bir tipi olan GLA(Gamma Linoleik Asit) dır.  Hodan ve Akşam Sefası (Çuha Çiçeği)yağlarında bulunan GLA;EPA&DHA ile birlikte alındığındavücuda büyük yararlar sağlamaktadır.

 

GLA’nın Faydaları

  • Antienflamatuvar
    Kireçlenme bulgularını azaltmaya yardımcı
  • Cilt, saç ve tırnak sağlığını korumaya destek
  • Egzama ve diğer enflmatuvar sorunları azaltmaya yardımcı
  • Çocukların işlevsel, zihinsel ve sosyal roblemlerinin çözümüne destektir.
ADD ve Otizm de GLA   Desteği

GLA ile Omega-3 birlikte kullanıldığında, davranış-odaklanma ve öğrenme kabiliyetlerini güçlendirir.

Bu kullanımın; DDA (Dikkat Eksikliği Bozukluğu) olan çocuklara yardımcı olduğu ayrıca, Otistik ve Asperger Sendromu olan çocukların dil ve öğrenme kabiliyetlerini artırdığı kanıtlanmıştır.

Ürün Listesi